Online prodej
Souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu se zákonem o ochranně osobních údajů (tzv. GDPR)

Rychlý dotaz

Servis

Auta na přání

Poptávka

neváhejte nás kontaktovat

Odpočet DPH

Kdo vůz využívá pro svou obživu a je plátcem DPH, muže tuto daň z ceny auta odečíst – a nepotřebuje k tomu ničit vůz nevzhlednou mřížkou, která z osobních vozů uměle dělala nákladní. Stačila k tomu jediná věta. "Ze zákona jen vypadne, že daň nelze odečíst z osobních vozů, takzvané kategorie M1. Proto si dřív museli všichni zájemci o odpočet nechat udělat z osobního vozu vůz "nákladní" N1. Nejde přitom o žádné zvýhodnění podnikatelů, ti prostě na odpočet daně mají nárok, když auto potřebují ke své práci, stejně jako když nakupují jakékoli jiné zboží," říká daňový poradce Tomáš Brandejs.
 
Jen pro plátce daně

Kdo si tedy může auto bez daně pořídit? Jak už bylo řečeno, v první řadě musí být podnikatelem. Za druhé, musí být plátcem DPH. Za třetí – plných 20 procent DPH může odečíst pouze ten, kdo bude vůz používat jen a výhradně k podnikání.
 
Komu se vyplatí využít nového zákona ke koupi auta?

Samozřejmě podnikatelům a firmám, kteří už nyní plátci DPH jsou a služební vozy potřebují. Nyní si místo kombíků mohou nakoupit třeba čtyřdveřové sedany nebo sporťáky – prostě jakákoli osobní auta. Jen musí dokázat, že je skutečně využívají k podnikání.

A jak to vypadá v praxi, když si budete chtít auto bez daně koupit? Pořídíte jej sice o 20 procent levněji, ale pokud budete nakupovat za hotové, musíte zaplatit stejnou částku jako každý jiný zákazník. Úspora se projeví až při měsičním nebo čtvrtletním vyúčtování, kdy Vám stát daň, tedy 20 % z ceny, vrátí.
 

Výhoda pro malá auta

Největší výhodu přinášejí nová pravidla pro malá auta velikosti Ford Focus a s cenou kolem 200 až 300 tisíc korun. U nich se totiž dosud přestavba na nákladní vůz N1 moc nevyplatila – odpočet 20 procent DPH z 200 tisíc totiž představuje 38 tisíc korun, ovšem samotná přestavba vyšla od 15 do 30 tisíc korun, což výhodu výrazně umazávalo. Teď bude úspora jasná a lákavá.